Co je to bezlepková dieta?

Bezlepková dieta je speciální výživové omezení spočívající ve vyloučení lepku ze stravy. Lepek se vyskytuje nejčastěji v obilovinách jako je třeba pšenice, oves, žito apod. Potravinám vyrobeným z těchto druhů muk je třeba se při bezlepkové dietě vyhýbat. Jedná se zejména o pečivo, ale také o různé sušenky nebo i chipsy.

Bezlepková dieta

Lepek je ale také obsažen v některých dalších potravinách jako jsou například majonézy, pomazánky, omáčky nebo také mastné výrobky (šunka, klobásy, párky apod.). Lepek je totiž využíván jako výborné pojidlo-pomáhá doslova slepit jednotlivé suroviny dohromady. Právě lepek je zodpovědný za to, že naše pečivo je pěkně nadýchané a drží dobře pohromadě. Absence lepku bývá často problém právě při bezlepkovém pečení.

Lepek je bohužel obsažen také v pivu. Naštěstí pro nás již existují i běžně dostupná bezlepková piva, která jsou k nerozeznání od těch lepkových. Dříve se spekulovalo i o obsahu lepku ve whisky, ale tento předpoklad se naštěstí nepotvrdil.

Při bezlepkové dietě jsou bezpečnými potravinami například rýže, luštěniny, maso a také jakákoli zelenina.

Z vlastních zkušeností vím, že v začátcích přechodu na bezlepkovou dietu může mít člověk již velmi záhy po jídle pocit hladu. Zvykla jsem si tak neustále při sobě nosit alespoň sójovou tyčinku, protože nemohu jen tak vejít do pekárny nebo malého obchůdku a něco si koupit (když tedy nepočítám čokoládu, tu mají naštěstí všude).

Co je pro vás při bezlepkové dietě nejtěžší?

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář