Jak ušetřit při bezlepkové dietě?

Bezlepková dieta je jednou z nejdražších zdravotních diet. Podstatou bezlepkové diety je úplně vyloučení obilovin (pšenice, žita, ovsa aj.) z potravy. To se samozřejmě týká také vyloučení mouky z těchto surovin při přípravě pečiva. Bohužel bezlepková mouka je velmi drahá, stojí v průměru 100 Kč za 1 kg (ceny platné k 24.7.2014). Tento článek se zabývá možnostmi, jak ušetřit při bezlepkové dietě.

ušetřitNejdražší potravinou při bezlepkové dietě je bezesporu mouka. A je to paradoxně právě mouka, na které se dá ušetřit. Ideální je koupit si několik druhů mouky a namíchat si vlastní bezlepkovou směs na pečení místo používání již hotových bezlepkových směsí. Já nejraději používám směs rýžové mouky, kukuřičného a bramborového škrobu (na 1kg potřebujeme 800g rýžové mouky, 100g bramborového škrobu a 100g kukuřičného škrobu). Tato směs vyjde asi na 48 Kč/kg, za předpokladu nakoupení rýžové mouky na internetu (za cenu 17 Kč/500g). Nakoupením škrobu ve větším balení na internetu se dokonce můžeme dostat na cenu 38 Kč/kg namíchané bezlepkové směsi, což už je rozdíl více jak 60% oproti průměrné ceně bezlepkové mouky. Tuto mouku využívám na moučníky, při kterých nepoužívám kvasnice, ale pouze kypřící prášek. Někdy do této mouky přidávám i jiné druhy mouky (zajímavá je třeba lupinová mouka), abych dosáhla jiných chuťových variací. Na pečení kynutého těsta používám směs Schar Mix B, protože pro kynuté těsto se mi zatím nepodařila vymyslet žádná směs, která by dobře fungovala.

Pokud chceme ušetřit při bezlepkové dietě, je nejlepší péct si co nejvíce potravin doma. Například hotové směsi na buchty a koláče jsou dost drahé (klidně 100 Kč/500g směsi), to samé platí u hotových balených výrobků. Avšak pečení sladkých moučníků a buchet v domácích podmínkách není tak problematické jako je tomu například u bezlepkového chleba. Navíc domácí sladké pečivo chutná mnohem lépe, než to kupované. Bezlepkové mouky (i výše uvedená domácí směs) v kombinaci s našlehanými vejci fungují velmi dobře a moučníky jsou krásně nadýchané a kypré. Mnoho vyzkoušených a prověřených receptů právě na tyto moučníky najdete na našem webu.

Další velmi drahou součástí bezlepkového jídelníčku je chléb (400g chleba seženete nejlevněji asi za 80Kč). Kupované chleby navíc nebývají chuťově moc dobré. Alternativou je kupovat hotové směsi na chléb, které vyjdou levněji (asi 50 Kč na 800g hotového chleba), a péct si vlastní chleba v troubě nebo v domácí pekárně. Moderní domácí pekárny mají často režim bezlepkového pečení a upéci v nich bezlepkový chléb není složité. Také je možné zkoušet vlastní směsi mouky na chléb, to ale vyžaduje velkou trpělivost. Na našem webu najdete jeden z nejlepších receptů na Bezlepkový chléb, na který jsem kdy na internetu narazila. Jeho chuť se s chutí kupovaného chleba nedá absolutně vůbec srovnat.

Pomohl vám tento článek? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše tipy na to jak ušetřit při bezlepkové dietě.

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář