Návod na modelování marcipánových vlčích máků

Vlčí mák je krásná letní rostlina, kterou zná téměř každý. Dorty zdobené marcipánovými vlčími máky jsou velmi nápadité a vypadají opravdu kouzelně (já jej vyráběla na dort k šedesátinám, ale umím si ho představit třeba na svatebním dortu). Navíc je velmi jednoduché tuto květinku vymodelovat z marcipánu nebo modelovací hmoty. Podle našeho návodu to jistě zvládne téměř každý. Tento květ doplňte na dortu světle zelenou barvou. Pokud jste odvážní, můžete jej doplnit také černou barvou (když se dobře zvolí, vypadá velmi elegantně).

Marcipánový vlčí mák

Budeme potřebovat:

  • modelovací hmotu
  • potravinářské barvy
  • špejle
  • váleček na těsto
  • modelovací kuličku
  • nůž, nůžky a kousky alobalu na formování tvaru květů

Nejdříve si obarvíme modelovací hmotu červeným, zeleným a černým potravinářským barvivem podle Návodu na barvení marcipánu a modelovací hmoty . Červené barvy budeme potřebovat nejvíce.

Modelace vlčí mákZačneme tvořením středu květu (blizny). Ze zelené modelovací hmoty oddělíme kousek a v rukou zformujeme kuličku (Obrázek 1), ulomíme kousek špejle, kuličku na ni umístíme a vytvarujeme z ní kužel, na jehož vrchol naznačíme jednotlivé dílky blizny (Obrázek 2).

Pokračujeme tvorbou tyčinek. Vezmeme si do ruky černou modelovací hmotu, uválíme z ní váleček a pomocí válečku na těsto jej rozválíme na placku. Poté pomocí nůžek nastříháme placku na třásně, přičemž spodní část placky nedostřihneme (Obrázek 3). Toto je pravděpodobně nejnáročnější část modelování. Hotové třásně ovíjíme kolem špejle s bliznou (Obrázek 4). Pokud se nám tato část nedaří, můžeme tyčinky utvořit uválením opravdu tenkého válečku a ten nastříhat na jednotlivé tyčinky.

Pak už nám zbývá pouze vytvořit čtyři okvětní lístky pro každý květ. Z červené hmoty si utvoříme kuličku (Obrázek 5). Kuličku rozplácneme a pomocí nůžek ji ze tří stran sestřihneme podle obrázku (Obrázek 6). Poté použijeme modelovací kuličku, ztenčíme okvětní plátek na okrajích a pomocí nože naznačíme na okvětním plátku žilky (Obrázek 7). Okvětní lístky přilepíme na špejli k připraveným středům. Vždy 4 okvětní plátky na jeden květ dva a dva proti sobě.

Z alobalu si přichystáme mističku ve velikosti květu s dírou pro špejli naspodu. Mističku je ideální umístit na skleničku, aby nám dobře stála. Květ vložíme do mističky a okvětní plátky naaranžujeme tak, jak se nám líbí (použijeme k tomu třeba kousky špejlí na podkládání) a necháme květinu zaschnout a vytvrdnout (může to trvat i několik dní v závislosti na tloušťce jednotlivých plátků).

Zkusili jste podle našeho návodu vymodelovat vlčí mák? Budeme rádi, když nám povíte, jak se Vám podařily.

Zatím žádné komentáře.

Napsat komentář